See fallinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phallic"
},
"expansion": "English phallic",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English phallic). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "fallisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "fallisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fallinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falliseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fallis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "fallinen (comparative fallisempi, superlative fallisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "falli",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "fallisuus"
}
],
"glosses": [
"phallic"
],
"id": "en-fallinen-fi-adj-zzuvPgSB",
"links": [
[
"phallic",
"phallic"
]
],
"related": [
{
"word": "fallos"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑlːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝lːine̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːinen"
}
],
"word": "fallinen"
}
{
"derived": [
{
"word": "fallisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "phallic"
},
"expansion": "English phallic",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English phallic). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "fallisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "fallisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fallinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "falliseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "falliseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "falliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "falliseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fallisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fallisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fallisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fallis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "fallinen (comparative fallisempi, superlative fallisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "falli",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"related": [
{
"word": "fallos"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːinen",
"Rhymes:Finnish/ɑlːinen/3 syllables"
],
"glosses": [
"phallic"
],
"links": [
[
"phallic",
"phallic"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑlːinen/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝lːine̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːinen"
}
],
"word": "fallinen"
}
Download raw JSONL data for fallinen meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.